معرفی شغل مدیریت (مسیر شغلی مدیریت)

به اشتراک بگذارید:

شغل مدیریت

فهرست محتوا این صفحه برای دسترسی راحت

مسیر شغلی مدیریت(فرصت‌های شغلی در علم مدیریت)

در بخش‌های مختلف زندگی روزمره، می‌توان تأثیر و ضرورت مدیریت (Management) را برای سامان‌دادن به امور به‌خوبی احساس کرد. یک مدیریت خوب، ستون اصلی هر سازمانی است و روند دستیابی به اهداف را تسهیل می‌کند. با وجود این که بسیاری مدیریت را یک هنر و استعداد خاص می‌دانند، سایر افراد آن را یکی از شاخه‌های علم تلقی می‌کنند.

مدیریت می‌تواند شغلی هیجان‌انگیز و پر ارزش باشد. مدرک مدیریت می‌تواند به شما در یافتن کار در طیف گسترده‌ای از صنایع، از جمله املاک، امور مالی، بازاریابی، فروش، ساخت‌وساز، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی کمک کند. درک مشاغل مختلف می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که در حین کسب مدرک مدیریت خود روی چه چیزی تمرکز کنید.

در این مقاله سعی بر این است که  مسیر مدیر شدن و همچنین انواع مشاغلی که در این رشته وجود دارند به همراه درآمد جهانی در هر بخش را به‌خوبی برای علاقه­مندان به این حوزه به‌خوبی ترسیم شود.

مطالعه مقاله مدیریت چیست؟

معرفی شغل مدیریت

مشاغل

سلسله مشاغلی که افراد در سازمان به عهده می‌گیرند نباید اتفاقی و تصادفی باشد، بلکه مسیر شغلی فرد در سازمان می‌بایست بر اساس منطقی درست و بنا به هدفی معین طرح‌ریزی گردد.

اگر علاقه­مند به استفاده از چندین رشته برای حل مشکلات تجاری، به‌عهده‌گرفتن نقش رهبری و استفاده از مهارت­های تحلیلی و تفکر انتقادی هستید، علم مدیریت می­تواند مسیر شغلی همسویی برای شما باشد.

برای شروع مراحل زیر را دنبال کنید:

1.مدرک علوم مدیریت بگیرید.

مدرک

دریافت مدرک در علوم مدیریت یا یک‌رشته مرتبط مانند آمار کسب­وکار یا بازاریابی بین­المللی می­تواند شما را با مفاهیم، روش­ها، مهارت­ها و تکنیک­های مهم برای دنبال‌کردن شغلی پربار آشنا کند. بسته به برنامه تحصیلی، می­توانید انتظار داشته باشید که دوره­های آمار، حسابداری مالی، تجزیه‌وتحلیل سیستم­ها، تجزیه‌وتحلیل داده­ها، طراحی تحقیق، آمار، بازاریابی، تحقیق در عملیات، تجزیه‌وتحلیل ریسک تصمیم­گیری و موارد دیگر را بگذرانید.

2. مهارت­های علمی مدیریت خود را تقویت کنید.

مهارت

علاوه بر مدرک، می­توانید از ادامه مهارت­ها، دانش و بینش صنعت در زمینه وسیع علم مدیریت بهره­مند شوید. در ادامه تحصیل، بهتر می­توانید در یک حوزه متمرکز شوید یا یک مسیر شغلی خاص را برای استفاده از آموزش علوم مدیریت خود، مانند علم داده یا مدیریت پروژه، شناسایی کنید.

در اینجا سه رویکرد وجود دارد:

  1. عضو مؤسسه تحقیقات عملیات و علوم مدیریت (INFORMS) شوید.
  2.  در کنفرانس­ها و رویدادها شرکت کنید، دوره­های توسعه حرفه­ای سازمان را بگذرانید و در نظر داشته باشید که یک متخصص جزیه و تحلیل خبره شوید.
  3. دوره­ای مرتبط با رشته و موضوع کاری خود را شرکت کنید و از سازمان­ها و دوره­ها گواهی دریافت کنید.

3.رزومه علمی بسازید.

CV

هنگامی که در مورد یک موضوع مسیر شغلی خاص تصمیم گرفتید، گام بعدی این است که رزومه­ای بسازید که نشان‌دهندة توانایی­های شما باشد. حتماً تحصیلات، گواهینامه­ها، مهارت­های خاص، کنفرانس­هایی که در آن شرکت کرده‌اید، عضویت در سازمان­های حرفه­ای و سایر مدارک خود را فهرست کنید.

4.برای شغل در زمینه کاری خود اقدام کنید.

با تحقیق در مورد فرصت­های شغلی فعلی در سایت­های مختلف شغلی، از جمله سایت­های عمومی مانند Glassdoor ، Indeed، Linledin، شروع کنید. عبارت­های جستجویی مانند «شغل در حوزه مدیریت» یا نقش­هایی در حوزه­ای که در آن تخصص دارید حوزه کاری خود را انتخاب و امتحان کنید.

برای هر فهرست شغلی، به اطلاعات حقوق و درآمد، صلاحیت­های موردنیاز، و وظایف و مسئولیت­هایی که مسئولیت آن­ها را برعهده خواهید داشت، بسیار توجه کنید. رزومه خود را برای هر موقعیتی تنظیم کنید. مهارت­های مصاحبه مانند نحوه پاسخ‌دادن به انواع مختلف سؤالات و نحوه تحقیق در مورد یک شرکت تمرین کنید.

 مشاغل برتر در مدیریت 

مشاغل برتر

مدیریت یک‌رشته تحصیلی گسترده با فرصت‌های شغلی متنوع برای داوطلبان واجد شرایط است. پس از کسب مدرک مدیریت، می‌توانید برای انواع مشاغل از جمله مدیر اجرایی، مدیر فروش، مدیر بازاریابی و مدیر منابع انسانی درخواست دهید. برای اکثر مشاغل مدیریتی، شما به مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس مدیریت یا موضوع مرتبط نیاز دارید. در اینجا برخی از پردرآمدترین گزینه‌های شغلی در مدیریت آورده شده است:

مدیر بازاریابی:

مدیر بازاریابی

مدیران بازاریابی مسئول توسعه، پیاده‌سازی و اجرای برنامه‌های بازاریابی استراتژیک برای کل سازمان (خطوط تجاری و برندهای درون یک سازمان) به‌منظور جذب مشتریان بالقوه و حفظ مشتریان موجود هستند.

این حرفه مسئولیت مدیریت تمام جنبه های مربوط به تولید و اجرای هر کمپین معین را بر عهده دارد. مدیران بازاریابی مسئول استراتژی، تجزیه و تحلیل و رهبری تیم خود هستند، در حالی که مطمئن می شوند همه چیز از ابتدا تا انتها با مشتریان یا همکاران به طور یکسان اجرا می شود.

میانگین حقوق:  140040 دلار در سال

3773.375 دلار

مدیر رسانه‌های اجتماعی:

مدیریت رسانه های اجتماعی

مسئولیت‌های اصلی مدیر رسانه‌های اجتماعی شامل ایجاد کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی، برقراری ارتباط با مشتریان، سرپرستی و مدیریت مطالب منتشر شده و پرورش سرنخ‌ها و فروش است. یک مدیر رسانه اجتماعی ممکن است تحقیق کند و بر کار دستیاران بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نظارت کند. شرکت‌های بزرگ‌تر اغلب مدیران رسانه‌های اجتماعی را به‌عنوان مدیران محتوا منصوب می‌کنند. آنها با بخش‌های مختلف از جمله بازاریابی، حقوقی و روابط‌عمومی همکاری می‌کنند.

میانگین حقوق ملی: 3,01,870 روپیه در سال

مدیر فروش:

مدیریت فروش

یک مدیر فروش بر کل فرایند فروش شرکت نظارت دارد.این افراد مسئول پذیرش کارکنان هستند، درحالی‌که یک استراتژی فروش را ایجاد و اجرا می‌کنند که به نقاط قوت تیم فروش پاسخ می‌دهد. به‌عنوان یک مدیر فروش، شما دستی در توسعه محصول، تحقیقات بازار، انتشار اولیه، بازاریابی مداوم و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها خواهید داشت.

مدیر فروش حرفه‌ای است که مسئولیت موفقیت بخش فروش شرکت خود را برعهده دارد. آن‌ها اهدافی را برای تیم خود تعیین می‌کنند و گزارش‌های پیش‌بینی ماهانه را تهیه می‌کنند تا ببینند بر اساس آنچه در جریان‌های درآمد اتفاق می‌افتد، چقدر در دستیابی به آن اهداف و بودجه‌ها خوب عمل می‌کنند تا همه چیز ماه به ماه به‌آرامی پیش برود.

میانگین حقوق: معمولاً بین 66000 تا 145000 دلار در سال

مدیر منابع انسانی:

HR

مدیریت منابع انسانی به‌عنوان یک دپارتمان در یک سازمان به‌تمامی جنبه‌های کارکنان رسیدگی می‌کند و وظایف مختلفی از جمله برنامه‌ریزی منابع انسانی، انجام تجزیه‌وتحلیل شغل، استخدام و انجام مصاحبه‌های شغلی، انتخاب نیروی انسانی، جهت‌گیری، آموزش، جبران خسارت، ارائه مزایا و مشوق‌ها، ارزیابی را دارد. حفظ، برنامه‌ریزی شغلی، کیفیت زندگی کاری، نظم و انضباط کارکنان، آزارهای جنسی، ممیزی منابع انسانی، حفظ روابط صنعتی، مراقبت از رفاه کارکنان و مسائل ایمنی، ارتباط با همه کارکنان در همه سطوح و حفظ آگاهی و رعایت قوانین با قوانین کار محلی، ایالتی و فدرال.

میانگین حقوق: معمولاً بین 102,285 تا 129,959 دلار در سال

مدیر مالی:

مدیریت امورمالی

مدیران مالی تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را انجام می‌دهند و به مدیران ارشد در مورد ایده‌های به حداکثر رساندن سود مشاوره می‌دهند. مدیران مالی مسئول سلامت مالی یک سازمان هستند. آنها گزارش‌های مالی، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم، و برنامه‌هایی را برای اهداف بلندمدت مالی سازمان خود ایجاد می‌کنند.

مدیران مالی معمولاً کارهای زیر را انجام می‌دهند: تهیه صورت‌های مالی، گزارش فعالیت‌های تجاری و پیش‌بینی‌ها. نظارت بر جزئیات مالی برای اطمینان از رعایت الزامات قانونی. نظارت بر کارمندانی که گزارش‌های مالی و بودجه را انجام می‌دهند.

میانگین حقوق: معمولاً بین 114,502 تا 145,157 دلار

تحلیلگر کسب و کار

تحلیلگر کسب و کار

بودجه‌ریزی، پیش‌بینی، برنامه‌ریزی، نظارت، تجزیه‌وتحلیل، قیمت‌گذاری، توسعه تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار، ایجاد نیازهای تجاری و گزارش به ذی‌نفعان از جمله مسئولیت‌های کلیدی یک تحلیلگر تجاری است. وظایف اصلی یک تحلیلگر تجاری شامل یافتن هرگونه مشکل یا ناکارآمدی تجاری و ارائه توصیه می‌شود. آنها بیشتر بر روی ابتکارات فناوری اطلاعات و تحول کسب‌وکار کار می‌کنند، اگرچه می‌توانند مسئولیت کار روی پروژه‌ها در زمینه‌های دیگر را نیز بر عهده داشته باشند.

میانگین حقوق: 584751 روپیه در سال

مدیر کامپیوتر و سیستم­های اطلاعاتی (IT):

IT

مدیریت کامپیوتر مجموعه‌ای از ابزارهای مدیریتی ویندوز است که می‌توانید از آنها برای مدیریت یک کامپیوتر محلی یا راه دور استفاده کنید. ابزارها در یک کنسول منفرد سازماندهی شده‌اند که مشاهده ویژگی‌های مدیریتی و دسترسی به ابزارهایی را که برای انجام وظایف مدیریت رایانه شما ضروری هستند، آسان می‌کند.

مدیران کامپیوتر سیستم‌هایی اطلاعاتی که اغلب مدیران فناوری اطلاعات (IT) یا مدیران پروژه‌های فناوری اطلاعات نامیده می‌شوند، فعالیت‌های مرتبط با کامپیوتر را در یک سازمان برنامه‌ریزی، هماهنگ و هدایت می‌کنند.

میانگین درآمد: 73378 دلار در سال

مدیر روابط عمومی

مدیریت روابط عمومی

مدیر روابط‌عمومی یک نقش مدیریتی در سطح متوسط برای شخصی با 6-8 سال تجربه در این زمینه است. مدیران روابط‌عمومی با برقراری ارتباط با برنامه‌ها، دستاوردها یا دیدگاه‌ها، تصویر عمومی مطلوبی را برای کارفرما یا مشتری خود ایجاد و حفظ می‌کنند.

مدیران روابط‌عمومی (PR) کمپین‌ها و استراتژی‌های ارتباطی را برای سازمان یا مشتریان خود مدیریت می‌کنند.

میانگین درآمد: معمولاً بین 64000 تا 128000 دلار در سال

مدیر بازرگانی و کسب و کار

مدیریت بازرگانی

مدیریت بازرگانی هماهنگی و سازماندهی فعالیت‌های تجاری است. مدیران کسب‌وکار بر عملیات نظارت می‌کنند و به کارکنان کمک می‌کنند تا به سطوح بالای بهره‌وری خود برسند. یک مدیر کسب‌وکار همچنین ممکن است بر کارکنان جدید نظارت یا آموزش دهد و به کسب‌وکار کمک کند تا به اهداف عملیاتی و مالی خود برسد.

مدیران تجاری مسئول بودجه هستند و تمام هزینه‌های مربوط به پروژه‌های ساختمانی در مقیاس بزرگ را حفظ می‌کنند. آنها خدمات و منابع موردنیاز را تأمین می‌کنند و در مورد هزینه‌ها با سایر تأمین‌کنندگان مذاکره می‌کنند.

مدیر تحلیل داده:

مدیریت تحلیل داده

مدیریت داده عبارت است از جمع‌آوری، سازماندهی، حفاظت و ذخیره داده‌های یک سازمان به‌طوری‌که بتوان آن‌ها را برای تصمیم‌گیری‌های تجاری تجزیه‌وتحلیل کرد. ازآنجایی‌که سازمان‌ها داده‌ها را با نرخ‌های بی‌سابقه ایجاد و مصرف می‌کنند، راه‌حل‌های مدیریت داده برای درک مقادیر وسیع داده ضروری می‌شوند.

میانگین حقوق: ——-

مدیریت بیمه

مدیریت بیمه

مدیریت بیمه به‌عنوان یک ابزار مدیریت ریسک برای کاهش ریسک عملیاتی استفاده می‌شود. ویژگی‌های خاص شامل شناسایی و تجزیه‌وتحلیل ریسک، کنترل ریسک و درمان ریسک (حفظ یا انتقال ریسک) است.

مدیران بیمه به نظارت بر عملیات روزانه در یک سازمان بیمه کمک می‌کنند. از مدیریت تیم گرفته تا حل تعارض، مسئولیت‌های شما تضمین می‌کند که کارکنان انگیزه دارند و وظایف به‌موقع و بدون خطا انجام می‌شود.

میانگین حقوق: حقوق مدیر بیمه در هند بین 1.1 لک تا 9.6 لک با میانگین حقوق سالانه 3.3 لک روپیه

مدیریت استراتژی

مدیریت استراتژی

مدیریت استراتژیک مدیریت منابع سازمان برای دستیابی به اهداف و مقاصد آن است. مدیریت استراتژیک شامل تعیین اهداف، تجزیه‌وتحلیل محیط رقابتی، تجزیه‌وتحلیل سازمان داخلی، ارزیابی استراتژی‌ها و حصول اطمینان از اینکه مدیریت استراتژی‌ها را در سراسر سازمان اجرا می‌کند.

مدیران استراتژی برای تعیین نقاط قوت، ضعف، اثربخشی عملیاتی و فرصت‌های بهبود سازماندهی می‌کنند. آنها ابتکاراتی را از عوامل داخلی و خارجی توصیه می‌کنند که خطرات را به حداقل می‌رساند و برنامه‌هایی را برای دستیابی به اهداف بلندمدت تدوین می‌کند.

میانگین حقوق: 114212 دلار در سال

حسابداری

حسابداری

حسابداری فرایند اندازه‌گیری، پردازش و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات مالی و سایر اطلاعات در مورد مشاغل و شرکت‌ها است. حسابداران  پردازشگر نگهداری دفاتر حسابداری معاملات مالی شرکت است.

حسابداری فرایند ثبت معاملات مالی مربوط به یک تجارت است. فرایند حسابداری شامل خلاصه، تجزیه‌وتحلیل و گزارش این معاملات به سازمان‌های نظارتی، تنظیم‌کننده‌ها و نهادهای جمع‌آوری مالیات است. صورت‌های مالی مورداستفاده در حسابداری خلاصه‌ای مختصر از تراکنش‌های مالی در یک دوره حسابداری است که عملیات، وضعیت مالی و جریان‌های نقدی شرکت را خلاصه می‌کند.

میانگین درآمد: 56320 دلار در سال

مدیریت امور اجرایی

مدیریت امور اجرایی

مسئول امور اجرایی و پروژه‌های ویژه، کارکنان اصلی پشتیبانی مدیر اجرایی است و مجموعه‌ای از وظایف استراتژیک از جمله خدمت به‌عنوان رابط اداری ارشد برای هیئت‌مدیره و شورای مشورتی را انجام می‌دهد.

به‌طورکلی مدیریت اجرایی یا تیم مدیریتی، یک تیم از افراد که در بالاترین سطح مدیریت یک سازمان است.  گاهی اوقات یک شرکت یا سازمان وظایف روزمره مدیریت دارند و دارای قدرت اجرایی خاص هستند که به آن‌ها و با اختیارات هیئت‌مدیره و یا سهام‌داران اعطا می‌شود.

مدیر اجرایی موظف به حصول هدف های ساده و کوتاه مدت نیست، بلکه بخشی از مسئولیت او تقویت و ترویج ارزش ها و هدف های سازمان است.

میانگین درآمد: 127664 دلار در سال

مدیریت زنجیره تأمین

مدیریت زنجیره تامین

مدرک لیسانس در مدیریت زنجیره تأمین مفاهیم مالی، اقتصاد و تدارکات را گرد هم می‌آورد. دوره‌ها دانش‌آموزان را به مهارت‌هایی در این زمینه‌ها مجهز می‌کند و مهارت‌های سازمانی، حل مسئله و تفکر انتقادی را ایجاد می‌کند. ارتباطات و روابط بین‌فردی نیز در این زمینه ضروری است.

مدیریت زنجیره تأمین مدیریت جریان کالاها و خدمات است و شامل کلیه فرایندهایی است که مواد خام را به محصولات نهایی تبدیل می‌کند. این شامل ساده‌سازی فعال فعالیت‌های طرف عرضه یک کسب‌وکار برای به حداکثر رساندن ارزش مشتری و کسب مزیت رقابتی در بازار است.

میانگین درآمد: درآمد هر کارمند 1300000 دلار در سال. اوج درآمد مدیریت زنجیره تأمین 65.0 میلیون دلار در سال 2022 بود.

مدیریت بهداشت

مدیریت مراقبت‌های بهداشتی برنامه‌ریزی، اداره و مدیریت کلیه سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی، بیمارستان‌ها و سایر امکانات پزشکی است. نقش‌های مدیریت مراقبت‌های بهداشتی برای عملیات کلی سیستم مراقبت‌های بهداشتی بسیار مهم است.

مدیریت مراقبت‌های بهداشتی یک اصطلاح کلی است و برخی از موقعیت‌های شغلی که در محدوده آن قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: مدیر پزشکی، مدیر بالینی، سرپرست خانه پرستاری، مدیر آزمایشگاه و مدیر دفتر. مدیران سلامت شش وظیفه اصلی را انجام می‌دهند که عبارت‌اند از برنامه‌ریزی، سازماندهی، کارکنان، کنترل، هدایت، ارزیابی ریسک و تصمیم‌گیری. مدیران مراقبت‌های بهداشتی اطمینان حاصل می‌کنند که سازمان یا بخش آنها از نظر کارایی، قدرت مالی و کیفیت خدمات بهبود می‌یابد تا در نهایت بهترین مراقبت ممکن را به بیماران ارائه دهند.

میانگین درآمد: 101340 دلار در سال

جمع بندی

مدیریت چه در ایران و چه در خارج از کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما آیا همه افراد می­توانند مدیران موفقی باشند؟

ممکن است با دیدن درآمد در حوزه‌های مدیریت به این بیندیشید که رشته مدیریت را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایید؛ اما همیشه این را در نظر داشته باشید که افرادی می‌توانند از پس مدیریت شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ بربیایند که نظم و مدیریت را در زندگی شخصی خود به‌خوبی داشته باشند. مدیریت شغل حساسی است پس در انتخاب خود نهایت دقت را داشته باشید.

نکته:  درآمدهایی که در این مقاله آورده شد بر اساس آمار و ارقام کلی است. میزان حقوق ممکن است بسته به سازمان استخدام‌کننده و تجربه، سابقه تحصیلی و محل کار متفاوت باشد.

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها